10 Aralık 2010 Cuma

KAĞIT HAMURUNDAN MASKE YAPIMI

 KAĞIT HAMURUNUN HAZIRLANMASI: 

  Yapacağınız modele yetecek kadar gazete kağıdını,(kağıt havlu veya tuvalet kağıdı da olur ancak bolca gerekir) veya yumurta keplerini bir leğenin içinde suda yumuşatıp parçalayın. Parçalanmış kağıdı suyuyla birlikte bir kazana-tenekeye koyup 15-20 dakika karıştırarak kaynatın. Uygun bir yere boşaltarak soğumaya bırakın. Soğuyunca avuç avuç alıp, suyunu sıkın ve bir naylon torbaya koyup ufalayın. Ufalanmış kağıda beyaz tutkal katıp ucu enli bir bıçak ile ( meyve bıçağı olabilir) ezerek hamur haline getirin.(Blendir en uygunu. Anneniz izin verirse tabi...) Naylon torba içinde muhafaza edin. Kullanmaya başlayacağınız zaman yine yeteri kadar tutkal ile yoğurun. Tıpkı ekmek hamuru kıvamında olması gerekiyor.
Ne cıvık, olacak ne de katı. Kağıdın içindeki sert parçacıkları iyice eritmeniz lazım. Özellikle detay çalışmalarda hamurun iyice erimesi gerekiyor. Zamanla kağıt hamurunu kullandıkça kıvamını kendiniz bileceksiniz. Tabii büyük bir ihtimalle kağıt hamurunu elinize ilk aldığınızda kısa zaman içinde pes edeceksiniz. Eğer basit bir model yaparsanız ve becerirseniz hamurun şekil alma yetisine hayran kalıp devam edeceksiniz. İlk başta zor
modeller yapmak isteği sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Yapacağınız model iskeleti için
tel kullanabilirsiniz. Kağıt hamurunu telin üzerine makara ipi ile sararak kaplayın.
Ufak modellerde 1/2 (Yarım) cm kalınlık yeterli olur. Yapmak istediğiniz modelin kabaca ilk
şeklini vermeye çalışın. Sonra bekleyeceksiniz. Modeli güneşte veya sıcak bir yerde kurumaya bırakın.
Suyunu kaybettikçe dış kabuk sertleşecek. İşlenebilecek kadar kuruyunca modeli şekillendirmeye devam edin.
Aşama aşama yavaş yavaş modeliniz oluşacak. Acele yok. 20-25 cm. boyunda bir heykelin kuruma aşamaları ile birlikte en az bir ay sürebileceğini söyleyeyim. Tabii detaylı bir çalışma ise. Daha kısa zamanda da eserler ortaya çıkarabilirsiniz. Tabii birden fazla model yaparak biri kururken diğerlerini yapıp hem elinizi hamura alıştırır, hem de sabırsızlığınızı yenebilirsiniz.
    Yapım aşamasında çeşitli bıçaklar kullanabilirsiniz. Malzemelerinizi su içinde muhafaza edin. Ellerinizi sık sık yıkayın. Tutkalın deriye bir zararını görmedim. Tabii sık sık yıkamak gerekiyor.
Maket bıçağı ile modelinizin kurumuş fazlalıklarını yonta bilirsiniz. Eğer çok sertleşmiş ise biraz ısıtıp yumuşatın. Zımpara ile yüzeyleri düzeltebilirsiniz. Hamurla ne kadar çok uğraşırsanız o kadar alışır ve kendinize göre yöntemler bulabilirsiniz. Bir çok püf noktaları var. Bunları zaman içerisinde kendiniz keşfetmeniz gerekiyor.
Pes etmeyenler ve ortaya bir eser çıkarabilenlerin eserlerini görmek beni ayrıca mutlu edecektir.

MASKE YAPIMI: 
Maske yapmak için kalın ve büyük balonlar üzerinde çalışmak gerek. Balon üzerine, yapacağınız maskeyi ispirtolu kalemle çizin, çizilen çizgiyi takip ederek maske şeklinin içine hazırladığınız hamuru koyun, sabırla uğraşın sonuç çok güzel olacaktır...

20 yıldır birilerine bu işi öğretmeyi çok istedim. Aslında insanın zamanını almayabilecek bir uğraşı bu. Vakti olmayanlar için söylüyorum, her gün bir saat bile bu işe zaman ayırmak yeter. Modelinizin yapımı zaman alsa da sabrederseniz sonuç iyi olacaktır. Sonucun verdiği o haz size yetecektir. Takıldığınız yerlerde bana danışabilirsiniz.

Eğer kağıt hamuru ile uğraşanlar varsa lütfen haberleşelim. İlgilenenlere kolay gelsin.   

1 yorum:

  1. http://www.facebook.com/pages/Beren-Bags/469594133082351 Sayfamda özel tasarım çantalar,yastıklar var herkesi beklerim :))

    YanıtlaSil